Menu

Magic Leap – NBA İş birliğiyle Arttırılmış Gerçeklik Basketbol ile Buluşuyor - attilan

Geçtiğimiz salı günü düzenlenen Code basın toplantısında NBA yönetimi sanal gerçeklik girişimi olan Magic Leap ile iş birliğine gideceğini resmen duyurdu. Magic Leap gözlükleri ile kullanıcılar gerçek görüntüler üzerine bindirilmiş birçok zengin içerikle birlikte NBA maçlarını takip etme şansı bulacak.

NBA “Hall of famer” ve TNT televizyonu yorumcusu Shaquille O’neil’ın konu hakkındaki ilk yorumu; “Teknolojinin nasıl işlediğini anlamış gibi davranmayacağım ama bu oldukça iyi bir yolculuk olacağa benziyor.” şeklindeydi.

O’neil, “Magic Leap’i ilk ziyaretimde gözlüklerle tam saha bir maç izledim, (sağındaki boş alanı göstererek) LeBron tam buradaydı. Sonra (solunu göstererek) bu tarafa geçtim ve Orlando Lakers maçını izledim” şeklinde heyecanla yaşadığı deneyimi anlattı.

Teknoloji alanında oldukça aktif olan Warriors forveti Andre Iguodala da geçen yılki bir röportajında Magic Leap’den övgüvle söz etmişti.

Magic Leap taraftarların sporda hiç görülmemiş yeni bir deneyim yaşamasına olanak sağlayacak. İzleyiciler kendi görüş alanına birden fazla sanal ekranlar çağırarak herhangi bir boyutta veya herhangi bir alanda favori istatistiklere ve tekrar gösterimlere erişebilecek. Yanısıra sosyal medyadan maç ile ilgili yorum ve görüşleri takip edebilecekler.

NBA’in Küresel Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Marsilio “İleride, sehpanızın üzerinde oynanan bir maçı, spor salonunun üzerinde dikilen bir dev gibi izleyebilirsiniz. Bunlar bazı fikirler. Bunları gerçekleştirmek amacıyla çalışıyoruz. Henüz tam olarak hazır değiller ancak düşündüğünüzden daha çabuk gerçekleşebilirler.” şeklinde konuştu.

Başlangıçta canlı maç yayınlarını Magic Leap üzerinden takip etmek mümkün olmayacak. Ancak bu durum gelecekte değişebilir. Burada asıl hedeflenen, bir NBA maçını üç boyutlu şekilde evinizdeki masanın üzerinde izleyebilmenizi sağlamak.

Tüm bunları nasıl olacağını tecrübe etmeden anlamak/anlatmak epey güç. Şu an için Matrix’te Morpheus’un Neo’ya dediği gibi bir durum söz konusu: “maalesef kimse sana matrix’in ne olduğunu söyleyemez onu kendin görmelisin.”

Henüz bir çıkış tarihi verilmeyen bu NBA görüntüleme deneyimi hakkında fikir verebilmesi açısından Warriors forveti Andre Iguodala’nın “test sürüşüne” bir göz atabilirsiniz.

Kaynak: CBS Sports

attilan
Eski toprak, bilim kurgu ile siyah beyaz tv'ler ve çizgi roman kitaplarıyla tanışmış, teknoloji ve kişisel bilgisayarların evlerimize girdiği ilk zamanlara şahit olmuş kendini şanslı sayan biri. Duayen sokak basketbolcusu. En önemli özelliği starcraft'ın strateji diğerlerininse oyun olduğuna inanmasıdır, oradan kazanmaktadır.

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3099 posts
  • 122 comments
  • 893 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!