Menu

Google Chrome 53 Yayımlandı - ebolax

Google’ın çıktığından beri hastası olduğum internet tarayıcısı (browser) Google Chrome’un 53. versiyonu yayımlandı.

Görsel olarak daha minimal bir yapıya sahip olmuş olan Google Chrome’da daha küçük ikonların kullanıldığını ve uyarı olan bir tab’ın artık mavi bir nokta ile belirtildiğini görüyoruz.

Her zamanki gibi güvenlik açıklarının giderildiği Google Chrome 53’te, tespit edilen güvenlik açıkları için güvenlik uzmanlarına ve araştırmacılara 56.500 $ miktarında ödül dağıtılmış.

Google Chrome 53 ile gelen en büyük yenilik olarak; geliştiriciler için hazırlanmış Shadow DOM V1 özelliği gösteriliyor.

Daha önceden kullanılmakta olan Shadow DOM V0’ın geliştirilmiş versiyonu olan Shadow DOM V1, temel olarak web sitelerinin içerisine gömülen 3. parti içeriklerin, siteler üzerinde uyumsuzluk problemleri oluşturmaması, sitenin kodlarıyla çakışmamasını sağlıyor.

Chrome 53’ün diğer yeniliği de, yine geliştiricilere sunduğu PaymentRequest API. Bu API sayesinde geliştiriciler web sitelerinde rahat bir şekilde ödeme alabilecek ve kullanıcılar da ödeme detaylarını el ile girmekten kurtulacaklar. 

https://www.google.com/chrome/

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 453 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!