Menu

Kızıl Tepe (Crimson Peak) İnceleme - luferian

Guillermo del Toro’nun yeni filmi Kızıl Tepe (Crimson Peak), 16 Temmuz 2015 tarihinde seyirci ile buluştu. En baştan söylemeliyim ben hem bir Guillermo del Toro hem de korku filmi hayranıyım, o yüzden fazla vakit kaybetmeden sinemadaki yerimi aldım.

Okuyacağınız yazı her ne kadar bir korku filmi incelemesi olsa da, Kızıl Tepe’den buram buram korku beklememelisiniz. Film bana göre, tür olarak yanlış etiketlenmiş bir yapıt. Kızıl Tepe, korku ögelerini içinde barındırıyor olabilir fakat film, Pan’ın Labirenti kadar korkutuyor sizi. Belki de ben korku filmlerine aşina olduğum için hiç korkmadım. Eğer filme gittiğiniz de koltuktan sıçramayı ve ya korkudan başınızı başka yöne çevirmeyi bekliyorsanız, bu sayfayla birlikte Kızıl Tepe sayfasını da kapatmalısınız. Yoksa siz de benim izlediğim salondaki diğer seyirciler gibi “Bu ne saçma film.”, “İmdb puanına aldandık da geldik.” diyenlerden olabilirsiniz.

Filmin konusuna ufak bir göz atalım. Annesinin ölümünden sonra görmeye başladığı hayaletlerden dolayı zor zamanlar geçiren genç yazar Edith, Avrupa’dan Amerika’ya gelen yabancı baronet, Thomas Sharpe’ye aşık olur. Ancak Thomas’ın beş parasız oluşu ve Edith’in babasının Thomas’a hiç ısınamamasından dolayı birlikte olmazlar. Edith’in babasının gizemli şekilde ölümünden sonra aralarında hiç bir engel kalmaz ve Edith, Thomas Sharpe ile evlenip, Thomas’ın nefes alan, uğuldayan ve her şeyi hatırlayan evine taşınırlar. Artık mutlu olması gereken Edith, hayatında yaşamadığı kadar zor anlar yaşayacaktır.

crimson-peak-14-2-1500x844

Kızıl Tepe, çok yavaş ilerleyen bir film. Eğer film izlerken sizin için atmosfer, müzikler, oyunculuklar ve filmin diğer teknik özellikleri ile ilgilendirmiyor, sadece aksiyon olsun istiyorsanız, büyük ihtimal filmin ilk yarısında çok sıkılacaksınız. Belki de biletinizi yakıp, filmin ikinci yarısına girmek istemeyeceksiniz. Bekleyin ve filmin ikinci yarısını izleyin.

Film aslında takip edilmesi kolay bir kurgu üzerine kurulu. Bu filmden, size küçük sürprizler yapmasını bekliyorsanız, beklemeyin. Çünkü film sizi hiç şaşırtmayacak, daha başında filmi çözmeye başlayacaksınız ve sonu sizi pek tatmin etmeyecek. Şimdi kesin diyorsunuzdur o zaman bu film gerçekten IMDb’den bu kadar yüksek puan nasıl alabildi? Bu yazıda size aslında filme gitmeniz için sebepler vereceğim.

Kendini bir gün fantastik evrenlerden birinde bulacağına inanan hayalperest insan. Bu dünyanın gerçekçiliğinden uzaklaşmak için sürekli oyun oynar ve film izler. En çok isteği ise bir gün horde saflarında savaşmak. O yüzden yıllardır uslu çocuk olmaya çalışıyor.

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3098 posts
  • 122 comments
  • 894 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!