Menu

Batman: Arkham Knight PC İncelemesi - snakebite

DC Comics’ nin hatta dünyanın en çok sevilen çizgi roman karakterlerinden birisi şüphesiz Batman’ dir. Süper güçleri olmayan ama süper gücü olan kahramanları bile dize getirebilen bir karakterdir kendisi. Superman’i bile alt edebilen bir kişidir. Doğal olarak ülkemizde de son yıllarda Batman baya bir popüler olmaya başladı. Özellikle son bir senedir  Batman sevenin dışında Batman ile alakası olmayan gençliğin üzerinde Batman tişörtleri, kolyeleri kısacası Batman’ e dair bir çok aksesuar  görmek mümkün. Bu durum yüzünden ben çok rahatsızım ve Batman tişörtlerimi maalesef giymiyorum.

Gelelim bizim bugün inceleyeceğimiz Batman’ e. Batman Arkham serisi ile Batman oyunları oyun dünyasında sağlam bir yer edindi.  Arkham serileri  ile sevdiğimiz bir süper kahraman rolüne bürünürken, kaliteli hikayesi, eğlenceli dövüş mekanikleri ve açık dünya teması ile güzel oyunlar oynadık. Bu oyunlar arasında; Batman: Arkham Asylum ve Batman: Arkham City çok başarılı oyunlar oldu. Serinin bir önceki  oyunu Batman Arkham Origins ise ortalama bir oyun olarak kaldı. Bugün ise Batmobile kullanabileceğimiz Arkham Knight oyunu karşımızda.

Arkham Knight oyununda Scarecrow ile mücadele veriyoruz. Oyuna ismini veren Arkham Night isimli kötü karakter de Scarecrow’ un yardımcısı durumunda. Kaliteli hikaye yapısı ile merak içinde kaldığınız bir işleyiş sunan Arkham Knight sizi oyunun içine çekmeyi başarıyor. İlerledikçe hikaye de sürpriz şeyler görmeye başlıyorsunuz. Ayrıca hikaye biraz da batman üzerine yoğunlaşmış. Serinin en iyi hikayesine sahip oyun diyebilirim. Ana hikaye dışında Penguin, Two Face, Riddler gibi düşmanların olduğu yan görevler var.  Kendini tekrarlamayan yan görevler ile ana hikaye hemen bitmesin derseniz yan hikayelerle oyuna devam edebilirsiniz. 

Kara Şovalye

Arkham Knight

Batman Arkham serisi açık dünya bir oynanışa sahip bir oyun. Arkham Knight ise bu çizgiyi bozmayıp,  açık dünyayı biraz daha büyütmüş görünüyor. Bunun en büyük nedeni ise Batmobile oluyor. Görev yaparken artık tek alternatifiniz  çatılara çıkıp süzülmek değil. Batmobile’ e atlayıp daha hızlı bir şekilde istediğimiz noktaya gidebiliyorsunuz. Batmobile’ in gelmesi ile batmobile ile oynayacağımız görevlerin olmasını da kaçınılmaz kılmış.

Batmobile demişken biraz detaya inmek istiyorum. Arkham Knight, Batmobile üzerine kurulu bir oyun olmuş. Bir çok görevde Batmobile kullanıyoruz ve onsuz görev yapamıyoruz. Çeşitli silah ve donanımlara sahip olan Batmobile iki farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Modlardan ilki sürüş modu. Haritada ilerlemek için  hızlı bir şekilde gitmemizi sağlıyor. Zamandan tasarruf etmek, çatılardan süzülmek istemiyorsanız görev noktalarına hızlı bir şekilde gidebilirsiniz.  Yapımcılar şehrin tahliye edildiği bir konu seçerek, boş sokaklarda Batmobile’ i daha rahat kullanabilmemizi sağlamış.  Sürüş modunda sadece hız yapmanın dışında, kovaladığımız düşmanlara roket sallayabiliyoruz, boost özelliği sayesinde hızlı bir şekilde onlara çarpıp işlerini bitirebiliyoruz. İşin güzel kısmı sürüş modunda hızlı bir şekilde giderken zıplama tuşuna iki kere basarsanız Batmobile’ den fırlayıp süzülebiliyorsunuz.

Batmobile’ in ikinci modu ise Battle Mode. Dönüşüm tuşuna batığınızda bir anda Batmobile, karizmatik bir savaş aracına dönüşüyor. Tasarımı gerçekten güzel olmuş ve Transformers filmlerindeki Decepticon’ lara benziyor diyebilirim. Oyunun asıl eğlencesi de Battlemode’a girince başlıyor. Elinizde Batmobile gibi bir silahınız olduğu için düşmanlar da değişiyor. Ellerinde sopa olan kanun kaçakları yerine;  tanklar, dronelar, size bazuka sallayan düşmanlar karşınıza çıkıyor. Savaş modunda Batmobile hızlı bir şekilde hareket etmiyor. Bu sayede düşman tanklarını daha rahat yok edebiliyorsunuz ve görev yaparken daha rahat bir yönlendirme yapabiliyorsunuz. Aracı üzerinde bulunan Roket atar, Emp bombaları, Mini Gun görevlerde olmazsa olmaz silahlarınız. Ayrıca Batmobile savaş modunda vinç görevi görüyor. Oyunun içine iyi yedirilen Batmobile sürmesi eğlenceli iken mücadeleler maalesef  tek düze kalmış. Batmobile savaşlarında düşman tanklar sağlı sollu üzerinize gelirken  dodge atakları yapıp kaçıyorsunuz, sonra roket atar ile tankları patlatıyorsunuz. Belli bir süre sonra aynı şeyleri yapmak sizi sıkabiliyor.

 Batmobile Şekil Önümden Çekil

 

Eski oyunlarda olan detektif modu daha detaylı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bir insan üstünde kanıt  toplarken, derisini, kas dokusunu ve kemiklerine kadar detaylı bir arama yapabiliyoruz. Oyunda klasikleşen alet edevat aynı şekilde bizleri belleklerken, Disruptor Device ile silahlı düşmanların silahını uzaktan etkisiz hale getirebiliyoruz, Remote Hacking Device ile droneları, ortamdaki iş robotlarını kontrol edip alehimize olan savaş şartları lehimize çevirebiliyoruz. Batmobile’ i de uzaktan kumanda ile kontrol edebildiğimizi ufak bir not düşelim.

Batman Arkham serilerinin dövüş mekaniklerinin kendine has bir çizgisi var. Yeni oyunda vuruş hissini sağlam bir şekilde yaşıyorsunuz ve düşmana yaptığınız kombolar tüm siniri  stresi alıyor. Getirilen yeni dövüş mekanikleri ile birden çok düşmanı aynı anda dövebiliyorsunuz. Eski oyunlarda düşmanın kalabalık olduğu mücadelelerde elim ayağım bir birine girerken, yeni oyunda  kombolar daha rahat bir dövüş yapmamı sağladı.  Ayrıca çevre ile etkileşim dövüşlerde de işimize yarıyor. Düşmanların ellerindeki sopaları alabiliyoruz, yerdeki kutuları onlara fırlatabiliyoruz, elektrik panellerine kafalarını geçirebiliyoruz.  Oyuna bu dövüş mekaniklerinin yanında “Fear Takedown” isimli yeni bir özellik eklenmiş.  Kalabalık düşmanlara gizli bir şekilde yaklaşıp gereken tuşa bastığınızda zaman yavaşlıyor ve bir kaç düşmanı istediğiniz sıra ile pataklayabiliyorsunuz. Rehine kurtarma görevlerinde ya da düşmanların işini hemen bitireyim dediğiniz zaman çok işinize yarayan bir özellik olmuş. Oyun Dualshock 4 desteği verdiği için ben DS4 ile oyunu oynadım. Batmobile sürerken ve dövüşlerde herhangi bir sıkıntı yaşamadım ama klavye ile oynuyorsanız hem Batmobile’ i sürmek hem de komboları yapmak zor olabiliyor.

Eski oyunlarda olduğu gibi puan sistemi Arkham Knight’da da mevcut. Görev yaptıkça, bulmacaları çözdükçe, deneyim puanları kazanıyoruz. Bu puanları oyun içinde kıyafetimizi, araçlarımızı, Batmobile’ i geliştirmek için kullanıyoruz. Yapımcılar ne kadar yan görev o kadar o kadar tecrübe puanı demiş.  

Arkham serisi  her zaman grafikleri ile öne çıktı bildiğiniz gibi. Arkham Knight da bu geleneği bozmayarak görsel olarak başarılı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Karakter tasarımlarından, şehirdeki detaylara, ışıklandırmalar ve gölgelendirmelere kadar her şey mükemmel. Gotham Şehri’ nin terk edilmiş sessiz sokakları çok güzel yansıtılmış oyuna. Ayrıca NVIDIA ekran kartınız varsa Gamework özelliğini açarak daha gerçekçi bir grafik deneyimi de yaşayabiliyorsunuz. Oyunun iyi grafiklerine karşın kötü optimizasyonu da oyun deneyimizi baltalıyor. İyi sistemlerde bile  donmalar, kasmalar olurken oyun içi buglar sizi çileden çıkartıyor. 30 fps kilidinin olması ise diğer can sıkıcı nokta. Grafikleri düşürüp oyunu oynayabiliyorsunuz ama bu da görsel anlamda kaybınız olmasına sebep oluyor maalesef.  

Gordon Senin Yüzüne Ne Olmuş ?

Kaplamalar gelmeyince çileden çıkıyorsunuz

Optimizasyon konusunda başarısız olan oyun sesler konunda gerçekten iyi bir iş çıkarmış.  Seriyi seslendiren ses sanatçıları tekrar karakterlere can veriyor. Batman ile adeta bir olmuş Kevin Conroy tekrar Batman’ e sesi ile can veriyor. Sesini çok sevdiğim Troy Baker yan karakterlere can verirken iyi bir performans sergilemiş. Spolier vermemek adına diğer ses sanatçılarının ismi vermeyeceğim ama çok sağlam sesler duyacağınıza eminim. Sesler oyun içine güzel yedirilmiş ve terk edilmiş bir şehir havası veriyor. Müziklerde oyuncuyu oyunun içine çekmeye başarıyor.

Her yönüyle güzel, yılın oyununa aday olabilecek bir oyunken bu kadar kötü bir optimizasyon yüzünden kesinlikle hatalar düzelmeden alınacak bir oyun değil. Oyunu ön sipariş ile çok hevesli bir şekilde aldığım halde  3 hafta sonra oynamaya çalışmamın tek sebebi Rocksteady’ nin kötü optimizasyonudur. Eğer oyunu aldıysanız Rocksteady’in yayımladığı yama ile oyuna sanş verebilirsiniz. Batman hastası  ve serinin diğer oyunlarını oynadıysanız kesinlikle oynamanız gereken bir oyun onun dışında adam gibi bir yama gelene kadar Batman: Arkham Knight’ tan uzak durun. 

Not: Oyunu Pc platformuna alacaksanız almayacağınızı çünkü oyunun pc platformu için satıştan kaldırıldığını da belirtmek istiyorum. 

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3099 posts
  • 123 comments
  • 894 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!