Menu

True Detective, 2. Sezon 1. Bölüm - luferian

True Detective, geçtiğimiz sene HBO ekranlarında sevenleri ile buluşmuştu. Çıktığı andan itibaren inanılmaz büyük bir hayran kitlesine sahip dizinin, ilk sezonunu geride bıraktığımızda aklımıza takılan soru şu olmuştu; “Acaba ilk sezonun yükselttiği çıtayı aşabilecek ya da aynı seviyeyi koruyabilecek mi?” Çünkü çoğu insanın, True Detective hakkında ki görüşü, dizi tamamen Matthew McConaughey‘den oluştuğu üzerineydi. Bir bakıma insanların korkularını anlayabiliyordunuz. Çünkü McConaughey, Rust karakteri ile çok muazzam bir performans sergilemişti ve Rust karakteri sadece ilk sezon için var olacaktı. True Detective’nin diğer sezonları başka karakterler ve başka hikayeler içerecekti hatta ve hatta Nic Pizzolatto, gene ilk sezonda harikalar yaratan Cary Fukunaga ile birlikte tekrar çalışmayacaktı. Hal böyle olunca siz de diğer izleyicilerin endişesine kapılabiliyorsunuz. Sonunda beklenen gün geldi ve 21 haziran tarihinden itibaren True Detective’nin ikinci sezonu seyircilerle buluştu. Acaba izleyenleri tatmin etti mi? yoksa True Detective sadece birinci sezondan ibaret mi olacak? True Detective dizisinin ilk sezonuna aşık olmuş biri olarak sizin için ikinci sezonun birinci bölümünü mercek altına aldım. Buyurun efendim.

-Yazının bu bölümünden sonra spoiler içerir-

true-detective

True Detective, ilk sezonda bize yansıttığı karanlık ve sıra dışı hikayesi ile de kalbimizi fethetmişti. Ancak Nic Pizzolatto kendini tekrar etmeyeceğini belirtmiş ve 2. sezonda okült bir hikaye olmayacağını söylemişti. ikinci sezonun ilk bölümüne baktığımız zaman şu an okült bir alt yapı yok. Aslında bakacak olursak konuya da pek girdiğimizi söyleyemeyiz. Evet elimizde öldürülen bir belediye başkanı var ve bu cinayetle birlikte yolları kesişen 3 polisi konu alıyor, bunu cebe attık. Bu sezon günümüzde geçiyor. bunu da attık cebe. Bunların dışında her karakterin şu an ki hayatında ya da geçmişinde yaşadığı olaylardan dolayı oluşan psikolojik sorunları bize gene Pizzolatto çok güzel aktarmış. Ancak bunun dışında, kim kimdir? kimin nesidir? Bilmiyoruz. Hele ki Vince Vaughn‘un oynadığı Frank karakteri tam bir muamma.

Dizi ilk sezonda ki neo-noir (karanlık) havasını kaybetmemiş. Hem karakterlerin iç dünyası olarak hem de çekim tekniği olarak dizi karanlık havasını tamamen korumuş. Bu olay beni inanılmaz sevindirdi açıkçası.

true-detective-season-2-teaser-screencap_1280.0.0

2. Sezonun Rust Cohle’u, Ray Velcoro mu? 

Matthew McConaughey’in oynadığı Rust Cohle karakterini kolay kolay unutamayacağız gibi gözüküyor. İkinci sezonun ilk bölümünden itibaren boşluğu dolduracak bir karakter arar olduk. Peki yeni sezonun Rust Cohle’si olmaya kim aday? Colin Farrell‘ın oynadığı Ray Velcoro, en güçlü adaylardan biri. Ancak ben sırf seyircilerin izlemesi için zorla bir Rust Cohle karakteri eklemeye çalıştığını zannetmiyorum Pizzolatto’nun. Çünkü öyle bir adım atarsa çok zorlama ve yapmacık kalacak güzelim dizi içerisinde. Benim görüşüm; Rust Cohle, olması gerektiği gibi eşsiz bir karakter olarak kalacak.

Uzun lafın kısası diziyi ilk sezonla yargılamak için çok erken. Ancak bana ilk bölümü beğendin mi diye soracak olursanız; Evet beğendim

 

Kendini bir gün fantastik evrenlerden birinde bulacağına inanan hayalperest insan. Bu dünyanın gerçekçiliğinden uzaklaşmak için sürekli oyun oynar ve film izler. En çok isteği ise bir gün horde saflarında savaşmak. O yüzden yıllardır uslu çocuk olmaya çalışıyor.

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 453 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!