Menu

Hatred İncelemesi - luferian

Hatred ilk duyurulduğundan itibaren çok fazla tartışma konusu oldu. İlk Steamden kaldırılması, sonrasında Gabe Newell’ın özür dileyip Hatred’ı tekrar Steam mağazasına eklemesi. ESRB’den Adults Only (sadece yetişkinler için) damgası yemesi ve bir çok ülkede yasaklanması için imza toplama çabaları, son olarak da GOG üzerinden satışı kaldırılması. Bu saydıklarım hep Hatred oyunu için resmen bedava reklam oldu.

Oyunu bende dahil bir çok oyuncu merak ediyordu. Olaylı oyun Hatred sonunda 1 Haziran 2015 tarihinde görücüye çıktı ve çıktığı gibi steam’in en çok satanlar listesine oturdu. Peki bu oyun gerçekten bu kadar konuşulmayı ve merakı hak ediyor mu? Sizin için inceledim. Buyurun efendim.

Hatred_Interior

Oyuna ismi önemli olmayan kahramanımızın (karakter oyunda kendisinden böyle bahsediyor) insanlardan ne kadar bıktığı ve şanlı bir ölüme yürüyerek önüne geleni acımadan öldüreceğini belirtmesi ile başlıyoruz. Ancak o kadar zamandır konuştuğumuz, tartıştığımız, çıkmasını merakla beklediğimiz oyunda bütün hikaye bundan ibaret. Oyunu oynarken karakterimizin bir kaç nefret sözcükleri, insanların bağrışları ve merhamet göstermemizi istemeleri dışında pek de bir diyalog duyamıyorsunuz. Ancak karakterimizin seslendirmesi gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Evet oyunda bir vahşet var. Zaten oyun Adults Only (sadece yetişkinler) etiketi ile satışa çıktı. Acaba bu kadar tartışıldığı kadar “vahşet” hissi veriyor mu oyun? Hayır. önceki paragrafta da belirttiğim gibi oyunda derinliği olan bir hikaye yok. O yüzden derinliği olan bir amacınız da yok. Yaşadığınız evden dışarı çıkıp insan katlediyorsunuz. Ancak oyunun bir yerde hakkını yiyemem o da atmosferi. Oyun tamamen siyah beyaz çizgi roman konseptinde, Oyunda ki renkli olan şeyler kan ve polislerin siren lambaları.

Biraz da Hatred’ın oynanışından bahsedeyim. Oyun, infaz sahneleri dışında izometrik bir yapıya sahip. Karakterimizi “W,A,S,D” tuşları ile yürütüp faremiz ile yön veriyoruz. Klasik faremizin sol tuşu ile ateş edip, sağ tuş ise uzaktaki hedefleri görmemize yarıyor. Ateş etmek, silah değiştirmek veya şarjör değiştirmek dışında ekstradan hızlı koşmaya yarayan “Shift” tuşu, eğilmemizi sağlayan “C” tuşu ve hedeflerimizi tekmeleyip, sersemletmek için “F” tuşunu kullanıyoruz. Hatred’ı Hatred yapan şeyse “Q” tuşunda ki infaz özelliği. İlk başlarda bir “Voooooov” çekseniz de bir süre sonra hep aynı infaz animasyonlarından sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. İnfaz özelliğini oyun boyunca bol bol kullanmaya çalışın çünkü canınızı doldurmanızın tek yolu insanları vahşice infaz etmek. Oynanış klasik bir izometrik oyundan farksız, onun için oynarken çok zorlanmıyoruz. Ancak oyunda araba kullanmak tam bir baş belası. Hem arabanın zor idare edilişi, hem de arabayı çarptığınızda ki o inanılmaz kulak tırmalayıcı ses. Emin olun arabanızı epey bir yerlere çarpıyorsunuz ve bir süre sonra o çarpışma esnasında çıkan seslerden dolayı “En iyisi yayan katliam” diyip arabadan iniyorsunuz. Arabanızın da sizin gibi bir dayanıklılık barı var ve eğer araba patlarken içindeyseniz, bu sizin için kesin ölüm demek.

2693405-trailer_hatred_reveal_20141016

Hatred’da insanları katletmek için sadece silah seçeneğiniz, ateşli silahlar değil. Cebimizde ki bombalar da katliam amacımıza hizmet ediyor. Oyunda el bombasının patlama efektinin çok sönük kaldığını düşünmekteyim. Patlama esnasında eğer kapalı bir mekana atıldıysa bomba güzel bir yıkım getiriyor. Ancak patlama efekti çok sönük kalabiliyor.

Oyun sizden “Şu kadar adam öldür” dışında, etrafınızda ki etkinlikleri veya mekanları da basıp dağıtmanız gibi yan görevler de içeriyor ancak bir süre sonra onlar da sıkıyor. Hatred’ın sizi sıkan yanlarından biri de, farklı modellemelerin çok az olması. Beyaz çizgili tişört giymiş bir adam veya kadınla karşılaştıysanız iki metre ileride tekrar karşılaşabiliyorsunuz.

Oyunda ki yapay zeka fena değil. Siz bir polis öldürdünüz diyelim, olay mahallinde ki bir sivil, polisin düşen silahını alıp arkanızdan ateş etmesi, oyunda ki sivillerin de sizin için bir tehdit haline gelmesi güzel bir ekleme olmuş. Ancak bir yandan da siz manyak gibi elinizde pompalı tüfek ile gezerken yakınınızda kaçmadan dolanabiliyorlar. Oyunun benim gözümde ki bir diğer eksisi ise vurduğunuz adamların kalkıp tekrar koşması. Arkadaş sen vuruldun üstün başın kan halinde. Nasıl hala koşabiliyorsun?

hatred_art.0.0

Açıkçası yapımcıların “Biz Steam ve diğer faktörler olsun inanılmaz güzel reklam yaptık. Bence biz bu oyunu çıkaralım piyasa, üstünde çok da fazla uğraşmaya gerek de yok artık. nasılsa bu kadar meraka alır insanlar.” diyerek oyunu piyasaya çıkardıklarını düşünüyorum çünkü oyun, büyük çatışmalarda inanılmaz FPS düşüşü yaşıyor. Ancak unuttukları birşey var ki o da steam artık iade seçeneğini getirdi.

Uzun lafın kısası

Oyun tamamen bir “Reklam Harikası”. Almayın, bekleyin. Önümüz steam yaz indirimleri. Elbette oyun indirime girecek o zaman merakınızı gidermek için alırsınız.

Artıları

 • Atmosfer, oyunun teması ile çok güzel uymuş
 • Baş karakterin seslendirmesi başarılı
 • Yapay zeka bazı yerlerde çok güzel kullanılmış

 

Eksileri

 • Büyük çatışmalardaki ani FPS düşüleri
 • Araba kontrolleri ve çarpışma esnasında ki kulak tırmalayıcı sesler
 • Oyunun hikaye derinliliği olmaması ve bu yüzden amacınızın sönük kalması
 • Karakter modellemelerinin az olması
 • El bombasının patlama efektinin sönüklüğü
 • Oyundan bir süre sonra aşırı sıkılacağınız gerçeği

 

 

Kendini bir gün fantastik evrenlerden birinde bulacağına inanan hayalperest insan. Bu dünyanın gerçekçiliğinden uzaklaşmak için sürekli oyun oynar ve film izler. En çok isteği ise bir gün horde saflarında savaşmak. O yüzden yıllardır uslu çocuk olmaya çalışıyor.

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

 • 3103 posts
 • 124 comments
 • 889 followers
 • 0 fans
 • 0 subscribers
 • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!