Menu

Google’ın Yeni Arama Algoritması 21 Nisan’da Geliyor! - ebolax

Özellikle web sitesi işinde olan kişileri fazlasıyla ilgilendiren Google Arama Motoru Algoritması, 21 Nisan‘dan itibaren yenileniyor.

Öncelikle Google’ın bu yeni algoritmayı devreye sokmasının asıl sebebi mobil cihazlar. Mobil olarak gezdiğimiz web siteleri düzgün optimize edilmemişse oldukça kötü ve zor bir internet tecrübesi yaşatıyorlar ve Google da bu sebeple web sitelerinin mobil uyumunu teşvik etmek adına yeni bir algoritma geliştirdi.

21 Nisan’da hayata geçecek yeni algoritmada mobil olarak optimize edilmiş web siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkacak.

Kullanıcılar aramalarını ister masaüstünden ister mobilden yapsın bu sıralama değişmeyecek. Yani Google, bu yeni sistemi yalnızca mobilde arama yapan insanlara sunmayacak.

Başlangıç anından itibaren algoritma tüm dünyadaki Google aramalarına etki edecek ve firma arama sonuçlarının ciddi manada değişeceğini belirtiyor. Eh, Google aramaları websitelerinin bel kemiği olduğu için de mobil uyumlu olmayan siteler değişmek zorunda kalacaklar ki Google’ın amaçladığı şey tam olarak bu zaten.

Peki web sitemin mobil uyumlu olması için ne yapmalıyım diyenler için; web sitenizin Responsive (Uyumlu) olarak yazılması gerekmekte. Yani kullanıcılar desktop bilgisayarlardan web sitenize girdiği zaman bir tasarım görüyorken, mobil tarayıcılarla girdikleri zaman ona göre farklı bir tasarımla gezmeliler.

Responsive olayı özellikle son dönemde WordPress temalarında falan çok popüler durumda. Zayanora.com da WordPress kullanıyor ve responsive bir tema temel alınarak geliştirildi (Önceki temamız da responsive’di). Web sitesinin responsive olması için, web sitenizin CSS sisteminde;

@media (min-width: 768px) and (max-width: 979px) { }

gibi tanımlar yaparak tarayıcıların görüntü genişliklerine göre sitenizin görsellerini ayarlamanız gerekiyor. Bunun yanında mobil tarayıcılardan girildiği zaman m.facebook.com gibi subdomain kullanarak mobil sayfanıza da gönderebilirsiniz. Farklı bir subdomain kullanarak mobil içerik sunmak, web sitenizi her halükarda desktop’ta göründüğü gibi görmek isteyen kullanıcılar için izlemeniz gereken bir yol.

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!