Menu

Wolfteam’de Hile Programı Geliştirenleri Hapis Cezası Bekliyor! - ebolax

Geçtiğimiz sene başlarında Türkiye’nin lider oyun firması Joygame’in, bir kesim tarafından fenomen olmuş online oyunu Wolfteam içerisinde, karakter ve öğe çalan bir yazılımı geliştiren, yayan, satan ve/veya dağıtan bir hacker’a İstanbul Anadolu 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, bu eylemlerinden dolayı Türkiye’de ilk kez hapis cezası verilmişti. Emsal niteliğinde kabul edilen konuyla ilgili bu ilk karar sonrasında, oyunlardan karakter veya öğe çalan, oyun hack veya hile programlarını üreten, yayan, satan veya dağıtan kişilerin hapis cezası almasının da önü açılmış oldu.

6 ay hapis cezasıyla sonuçlanan bu davadan sonra, ikinci ceza da kısa süre önce geldi. Daha önce S2 Son Silah oyunu içerisinde de, Wolfteam oyunu içerisinde de 3. parti programları geliştiren ve yayan, mawi veya maviware nicklerini kullanan Ç.K. isimli kişi Joygame avukatları tarafından açılan ve takip edilen dava sonucunda 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cumhuriyet Savcılığının talebi ve mahkeme kararı ile hakkındaki şikayete ve kuvvetli suç şüphesine istinaden konuyla ilgili olarak evi aranan, bilgisayarlarında ve diğer veri taşıyıcılarında inceleme başlatılan, polis ve savcılık tarafından ifadesi alınan, bilirkişi raporlarıyla da suçu tespit edilen Ç.K. davası ile Wolfteam, Türkiye’de ikinci kez oyuna haksız müdahale sonucunda hapis kararı çıkartmış oldu. Bu kararlarla, oyun sektöründe yeni bir döneme girildi ve 3. parti program üreten, yayan ve satanlar hakkında hapis cezaları verilmeye başlandı. Joygame tarafından oyun hack veya hile programlarını üreten, yayınlayan veya satanlara karşı başlatılan diğer hukuk ve ceza davalarının da kısa sürede sonuçlanması bekleniyor.

Joygame konu hakkında; “Belirtmek isteriz ki bu sonuçlar ve mahkeme kararları gururla paylaşıp göğsümüzü kabarttığımız bir durum veya sonuç değildir. Bireysel olarak gerçekten üzülsek de; şirket olarak çalışanlarımızın emeklerini korumak, milyonlara verdiğimiz hizmet kalitesinin devam ettirilmesini sağlamak, onlara verilen rahatsızlığı önlemek, ödeme yapan oyuncularımıza haksızlık yapılmasını engellemek ve sonuçta reel ya da dijital, yapılan hırsızlığa karşı dik durmak adınadır. Bu vesile ile dijital oyunlarda hack veya hile programlarının üretilmesi, yayınlanması veya satılma eylemlerinde bulunanlara karşı hukuki mücadelemizin kararlılıkla sürdürüleceğini tüm ilgililerle paylaşmak isteriz.” açıklamasını yaptı.

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!