Menu

Oyun Motoru Unreal Engine 4, Ücretsiz Oldu! - ebolax

Epic Games, oyun geliştirme ile uğraşanların çılgın atmasını sağlayacak bir duyuru yaptı ve oyun dünyasının en gözde oyun motorlarından biri olan Unreal Engine 4‘ü ücretsiz yaptığı açıkladı.

Çoğunlukla oyun için olsa da, film ve mimari tasarımlar konusunda da kullanılabilen Unreal Engine 4’ü, artık ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. “Eee Epic Games bundan ne kazanacak?” diye soruyorsunuz biliyorum (Türkiye’de bedava iş mantığı diye bir şey yoktur). Unreal Engine 4 ile yaptığınız projeyi satışa çıkarır ve 3000 dolar gelir elde ederseniz Epic Games’e Royalty Fee adı altında %5’lik bir ödeme yapmanız gerekecek.

Oyun motorunun ücretsiz olması hakkında Epic Games’in ortaklarından Tim Sweeney, “Sadece siz başarılı olduğunuzda başarılı olduğumuz, basit bir anlaşma. Epic’te kendi oyunlarımızı yaparken kullandığımız teknolojinin tamamen aynısı. Bağımsız yapımlardan yüksek bütçeli yapımlara kadar uzanıyor. Tüm ana platformları destekliyor ve C++’ın kaynak kodlarının %100’ü içeriyor.” açıklamalarını yaptı.

Bu haberin ardından “çöp oyunların” çok artacağına dair sıkıntılı yorumlar var. Sanane arkadaşım artsın herkes oyun yapsın, piyasada çok cep telefonu var diye hepsinden alıyor musun?

https://www.unrealengine.com/what-is-unreal-engine-4

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!