Menu

ABD Deniz Piyadeleri İçin Yeni Robot, GuardBot - ebolax

Amerika merkezli robot şirketi GuardBot Inc‘in, kendi adını taşıyan robotu GuardBot, Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyadeleri tarafından farklı koşullarda test ediliyor.

Top şeklinde hazırlanan ve sağ ile sol tarafında iki adet kamera taşıyan GuardBot, temel olarak askerlerin yol, kum, çamur, kar, eğimli yüzeyler ve su gibi noktalarda korunması amacıyla geliştiriliyor.

Ayrıca keşif görevlerinde de kullanılabilen GuardBot, derin sular üzerinde gidebiliyor olmasıyla da büyük bir operasyonel kolaylık sağlayabiliyor. Sarkaç hareketli tahrik ile merkez yerçekimini öne ya da arkaya çekerek hareket edebilen robot, özel algoritmalar tarafından kontrol edilerek deniz üzerinde 4.8 km / saat, kara üzerinde ise 10 km / saat hıza çıkabiliyor.

25 KG’lık ağırlığıyla askeri birliklere çok büyük yük getirmeyen GuardBot, beraberinde farklı yükleri de taşıyabiliyor. Özellikle savaş alanlarında taşıdığı lazer spektroskobu ile bomba belirleme ve düşman sahasına bomba götürme gibi işlevleri arazi şartlarına takılmadan yapabilmesiyle dikkat çeken robot, ilk üretim amacı Mars gezegenine gitmek olsa da dünyamızda kullanım alanı bulmuş bile.

GuardBot, belirtildiği kadarıyla da tek şarjla 8 saat gibi oldukça uzun süre görev yapabiliyor.

Hacı elin Amerikalısı böyle şeyler üretsin biz halen oruç nasıl bozulur tartışalım. O kadar üniversite kuruldu neden hiçbiri bu tür projeler üretmiyor? Nerede bu Yeni Türkiye? :)

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3093 posts
  • 122 comments
  • 900 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!