Menu

DirectX 12 İçin İlk Testler - ebolax

Teknoloji sitesi AnandTech (AnandTech de çalışıyorum diye Türkiye’de birine söylerseniz sizi döver), Windows 10 üzerindeki en son DirectX 12 API‘si ile bazı testler yaptı.

Star Swarm adındaki teknoloji demosu üzerinde yapılan testlerde NVIDIA GTX 980 DirectX 11 ile 26.7 FPS verirken, DirectX 12’de 66.8’e kadar çıkıyor. AMD R9 290X ise DirectX 11’de 8.3 FPS vermiş ve DirectX 12’ye geçildiğinde ise FPS 49.2’ye fırlamış.

Bilindiği üzere DirectX 12, işlemcinin yarattığı darboğazı engelleyerek bütün CPU çekirdeklerine eşit derecede yük bindiriyor. Buda çoklu çekirdek optimizasyonu olmayan oyunlarda ciddi bir performans artışına neden oluyor.

Şimdi adama sormazlar mı “Bu zamana kadar neden yapmadınız bu güncellemeyi?” diye? Yüzde yüz eminim ki DirectX 11 çıkmadan önce dahi biliniyordu bu darboğaz ama donanımlar satsın diye çıkarmadılar. Donanımlar şu anda belli bir limite gelmiş durumda olduğu ve Windows 10’u satma derdi olduğu için de böyle bir yenilikle geldi DirectX 12.

Yapılan test sonuçlarına baktığımızda NVIDIA kartın %150, AMD kartın %400 performans artışı gösterdiğini görüyoruz ama AMD’nin ilk performansı 8.3 FPS’ymiş zaten peeeh NVIDIA FTW!

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!