Menu

Çin Devi Alibaba, iOS ve Android’e Rakip mi Olacak? - ebolax

Çin’in dev online ticaret servisi Alibaba, Amazon ve e-Bay‘in en çok korktuğu rakip olarak uzak doğuda büyümeye devam ediyor. Firma şimdi de, telefon üreticisi Meizu‘nun azınlık hisselerini, 590 milyon dolar karşılığında satın alıyor.

Meizu aracılığıyla Alibaba, kendi mobil işletim sistemini piyasaya sürüp iOS, Android, Tizen ve Windows’a rakip olabilir. Bu satın almanın arkasında Çin pazarındaki iç rekabetin yattığını söyleyenler de var. Alibaba’nın rakibi Tencent, şu anda WeChat Messenger uygulaması ile Çin’de neredeyse her telefon kullanıcının ekranına girmiş durumda.

Alibaba, bu hamlesiyle birlikte telefon üretmeye de başlayabilir hiç belli olmaz. Amazon telefon üretimi konusunda başarısız olmuştu ama Çin’de işler çok farklı dostum.

Abi Alibaba nedir ya? Adamlar da tam ismini bulmuş hakkaten. Koy işte çançinçon bir isim karizması olsun. Türkiye’de Alibaba diye bir ismi coşturamassın kesinlikle. Ben şahsen almam Alibaba markalı bir telefon ama Çin’de neyin satacağı kesinlikle belli olmuyor tabi.

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3098 posts
  • 122 comments
  • 894 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!