Menu

GeForce GTX 960 Sonunda Geldi - ebolax

NVIDIA‘nın GTX 980 ve GTX 970’i tanıtmasından sonra “hadi bakalım GTX 960 da gelsin” demiştik ve uzun bir bekleyişin ardından yeni nesil ekran kartı GeForce GTX 960’ın tüm detayları ortaya çıktı. NVIDIA henüz resmi lansmanı yapmış olmasa da, sızdırılan bilgiler kartın tüm detayları hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Maxwell 2.0 mimarisini kullanan GM206 grafik işlem biriminden gücünü alan kart, bu ayın ortalarında satışa çıkacak.

29 nm üretim geometresi ile geliştirilen GM206, teknik özellik seviyesinde GeForce GTX 970 ve GTX980 modellerindeki GM204 GPU’sunun daha az SMX ünitesine sahip versiyonu gibi düşünülebilir.

MSI-GeForce-GTX-960-Gaming

GeForce GTX 960‘ın bellek veri yolu 128-bit olarak belirlenmiş. En azından 192-bit olur heralde diye çok beklenti vardı ama NVIDIA böyle uygun görmüş! İlk modellerinde 2 GB GDDR5 bellek bulunuyor ancak lansmandan kısa bir süre sonra AIB dediğimiz ekran kartı üreticilerinin özel tasarımları çerçevesinde 4 GB bellekli kartları da görebileceğiz.

Teknik özellikler kesin olmamakla birlikte, GeForce GTX 960’da 1280 adet paralel işlem birimi olmasını bekliyoruz. Ancak bu sayı, NVIDIA’nın tercih edeceği konfigürasyona göre 1024 de olabilir. Saat hızlarına baktığımızda ise GPU’nun ~1178 MHz, belleklerin ise NVIDIA klasiği olarak 7010 MHz‘de çalışması bekleniyor.

MSI‘ın sızan görselleri gösteriyor ki, NVIDIA lansman günü için herhangi bir tasarım sınırlaması getirmemiş. MSI, Biri Gaming diğeri de sattığı 100 milyonuncu GeForce ekran kartı şerefine hazırladığı 100 GE serisine üye güçlü soğutucular ile donatılmış iki özel versiyon hazırlamış.

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!