Menu

Mutlu Yıllar Olsun Bizce! - ebolax

Evet hacılar bir sene daha göz açıp kapayıncaya kadar geçti (en azından Zeus için öyledir yani). Acısıyla tatlısıyla… amaan neler diyorum ben, bildiğin sıradan bir yıl oldu işte. Ülkemiz iyice zıvanadan çıktı ve diğer ülkelerdeki insanların “oha falan oldum!” diyecekleri olayları “hmm evet sonra ne olmuş?” tadında karşıladığımız bir hale geldik. Her gün değişen gündemler, bilerek yaratılan abuk subuk gündemler falan derken hakkaten yaşanacak bir yer olmaktan çıktı ülke ama işte yurt dışına gitmek o kadar kolay bir olay değil.

Neyse hacılar gelelim Zayanora’daki yeni yıl çekilişlerine! Oooo harika oyunlar var elimizde!… yok lan yok çekiliş falan da yok. Sanki muhteşem bir yıl olmuş gibi bir de hediye mi dağıtacaz? :) Yeni yılda hediyelerimiz olacak bak ama bu şaka değil. Henüz kendimizi hazır hissetmiyoruz anlayın bizi.

Bildiğiniz üzere oyun sektörü artık sinema sektörüyle yarışır hatta zaman zaman sinema sektörünü tokatlar hale gelmiş durumda. Genel olarak geçmiş diyemeyiz çünkü sinemada da halen çok sağlam gişe yapan filmler çıkıyor. Milyon dolarların oyun geliştirmeye harcandığı günümüzde çıkan oyunlar da heyvanlar gibi AAA kalite oyunlar oluyor. Oyunlar bu derece kaliteli ve kompleks bir hale geldiği için bazı sıkıntılar da oluşmuş durumda. Artık oyun firmaları “nasılsa patch çıkaracaz” diyerek oyunu daha tamamlamadan piyasaya sürüyor ve “hülooooğ beklediğim oyun çıktı!” diye oyunu satın alan bizler, ilk bir ay falan (birkaç patch çıkana kadar 1 ay geçiyor) bildiğin bozuk oyunu oynuyoruz. Bir ay da öyle bir süre ki oyundan sıkılıyorsun arkadaş. Eh oyunla işin bittiği zaman patch geliyor oyun düzeliyor sen oyunu bug’larıyla oynamış bitirmiş olarak “hammına!” diyorsun.

Yani oyun firmaları da bir yandan haklı çünkü özellikle PC’e oyun geliştirmek zor iş. Milyon tane kombinasyonda makine var ve hepsinde test etmen mümkün değil oyunu. Dediğim gibi oyunlar çok kompleks bir duruma geldi ve kompleks demek hatası da bol demek oluyor. Diğer bir yandan insanlar da deli gibi beklenti içine girmiş durumda ve artık herkes tatminsiz arkadaş. Bir oyun çıkarıyorsun abuk subuk sebeplerle oyunu beğenmiyor ve “böyle olduğu sürece korsan oynarım” gibi salak salak sonuçlara varabiliyorlar.

Bir de bu “mutlaka bu oyunu oynamalıyım!” olayı var. Genellikle korsan oyun oynayan tayfanın takıntısı olan bu durum yüzünden tost makinesinden bozma PC’lerde AAA oyunları oynamaya çalışarak hem oyundan zerre zevk alamadan zaman harcıyorlar, hem de korsan aldıkları oyunlara bok atıp oyunu satın alacak olan insanların kafasını karıştırıyorlar. Korsan oyunla “oyun tanıtım videosu” hazırlayan adam var olm bu ülkede :)

Dün Facebook’daki Gamers sayfasında millet wallpaper’larını paylaşmış ona bakındım. Konuyu açan elemanın desktop’una baktım ve oyun dolu olarak gördüm. Aklına gelecek her türlü oyun var ama ne Origin ne de Steam kısayolu var desktop’da. Eh PC oyuncusu insanın mutlaka elinin altında bulunması gereken iki program varsa bunlar da Steam ve Origin’dir ve bu programlar olmayıp da desktop oyun dolu olunca anlıyorsun ki bütün oyunlar crack yani korsan (FIFA 14 vardı ama FIFA 15 yoktu mesela neden? Çünkü FIFA 15’in crack’i çıkmadı daha :). Ya arkadaş Steam’de 13 gündür deli gibi indirim var. Bir sürü sayfa indirimler yaptı çok ucuza oyunlar satıldı. Gir bari geçen senenin çok ucuzlamış oyunlarından al birkaç tane de oyun sektörüne azıcık da olsa bi faydan olsun.

Yani hacı şu bizim ülkedeki zihniyet ne zaman değişir bilmiyorum ama acil olarak değişmesi lazım. İnsanlar hırsızlığa böyle normal bir olay olarak baktığı sürece nasıl değişecek o da meçhul ama. Adamların milyon dolarları çalmasına hırsızlık gözüyle bakmayan insanlar nasıl olacak da korsan oyun oynamayı hırsızlık olarak görecek o da ayrı bir konu.

İşte böyle hacılar. Bakalım 2015’de neler yaşayacağız? Bu ülkede bir şeyler değişebilir mi, nasıl değişir hiç bilemiyorum. Yılbaşı kutlamalarına laf eden hükümet gidiyor 2 Ocak 2015’i de kamu çalışanları için tatil ilan ediyor. Çok acayip bir ülke olduk çoook…

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!