Menu

Tribler ile Takip Edilmeden BitTorrent Keyfi - ebolax

BitTorrent (torrent diye bilinir) istemcisi Tribler‘ın yeni versiyonu, Torrent ağı üzerinde kimliğinizi gizlemeye yarayan bir işlevle geldi. Böylece IP numaranız görünmeden paylaşım yapabiliyorsunuz.

Delft University of Technology‘den bir araştırmacı takımı, Pirate Bay gibi BitTorrent hizmetlerinin kapatılmasına sonunda bir çözüm bulmuş gibi görünüyorlar. Merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan çalışacak biçimde geliştirilen Tribler, tüm torrent arama motorları, indeksler ve tracker’lar kapatılsa bile işlemeye devam ediyor.

Son sürümüyle uçtan uca şifreleme işlevi de sunmaya başlayan Tribler’da istemcinin kullanacağı hops (sıçrama) sayısını artırarak gizliliği güçlendirmek de mümkün.

Bu tür gizliliği artırılmış bir torrent ağının en önemli dezavantajı ise daha yüksek bant genişliğine ihtiyaç duyması. Bunun nedeni, proxy haline gelen kullanıcıların diğerlerinin aktarımlarını üstlenmesi. Dahası “leeching” yöntemine başvuran kullanıcıların, tüm ağın hızını yavaşlatması da mümkün.

Kullanan birçok insanın “yavaş” olarak nitelendirdiği program ancak BitTorrent server’ları kapanırsa çok kullanılmaya başlayacak gibi görünüyor. Mesela Pirate Bay’in geçen hafta basılmasıyla birlikte Tribler, kullanıcı sayısında yüzde 30’luk bir artış gördü.

http://www.tribler.org/

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 453 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!