Menu

Yeni Nesil Konsollar Ne Kadar Sattı? - ebolax

Evet gençler yeni nesil konsollar hayatımıza gireli 1 sene geçti ve artık Microsoft ile Sony için şapkayı önüne koyup düşünme zamanı geldi.

VGChartz isimli web sitesi, yeni nesil konsolların 1 senelik satış rakamlarını açıkladı. Aslında sonucu az çok tahmin ediyoruz ama bakalım ne çıkmış tam olarak.

Microsoft’un yeni nesil konsolu olan Xbox One, dünya çapında 8.061.170 adet satış gerçekleştirdi. Xbox One için üretilen oyunlardan ise perakende olarak toplam 32 milyon satış gerçekleşti.

Sony cephesinin yeni nesil canavarı PlayStation 4 ise dünya çapında toplamda 15.087.310 adet sattı. Oyun konusunda ise toplam perakende satışların 57 milyonu geçtiği açıklandı.

Yani bu konsol işinde artık önce çıkaran kazanıyor hacı. Bir önceki nesilde Xbox 360, neredeyse 1 sene kadar önce çıkardı ve peynir ekmek gibi satmıştı. Bu sefer Sony akıllıca davrandı ve daha önce çıkararak (aslında 1 hafta kadar önce çıkardı ama artık 1 günün bile önemi var bu işlerde) yarışa önde başladı ve sonrasında da önde devam etti. Yalnız neredeyse ikiye katlamış satış konusunda ben de bu kadar beklemiyordum açıkçası.

Tabi ki yalnızca diğerinden daha önce çıkarmak bir şey ifade etmiyor. PlayStation 4, Xbox One’a göre gözle görülür biçimde daha güçlü bir cihaz. Özellikle oyun firmalarının konsolu çözmeye başlayacağı önümüzdeki yıllarda konsolları zorlayan oyunların çıkması ile bu PS4’ün daha güçlü olmasının etkilerini göreceğiz.

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3093 posts
  • 122 comments
  • 900 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!