Menu

Raspberry Pi’ye Sağlam Rakip Geldi, HummingBoard - ebolax

Bir eğitim projesinden dünyanın en ucuz ve en compact bilgisayarı haline dönüşen Raspberry Pi, 3 milyondan fazla satış yapınca bu alanda alternatifler çıkmaya başladı.

SolidRun tarafından geliştirilen HummingBoard (Humming Bird yani Sinekkuşu’nu modifiye etmişler isimde) çok sağlam bir alternatif olarak çıkmış durumda. Raspberry Pi kutularının çoğu ile uyumlu olan HummingBoard, daha güçlü işlemcilere sahip ve ram ile işlemciler 3 ayrı konfigürasyona sahip. HummingBoard-i1, HummingBoard-i2 ve HummingBoard-i2eX modellerinden seçim yapabiliyorsunuz ve bu modellerin özellikleri şöyle :

HummingBoard-i1 modelinde Cortex-A9 tabanlı 1GHz saat hızında çalışan tek çekirdekli bir işlemci yer alırken, Vivante GC880 alt seviye grafik birimi ve 512MB 800MHz DDR3 RAM yanına yerleşiyor. HummingBoard-i2 modelinde işlemci çift çekirdekli hale gelirken RAM de 1GB oluyor.

HummingBoard-i2eX ise çift çekirdekli işlemci yanında 1GB RAM 1066MHz frekans değerine sahip ve grafik birimi de Vivanta GC2000 ile orta seviyeye yükselmiş. Bu modelde kızılötesi alıcı, mSATA 2 3Gpbs gibi ekstra özellikler mevcut.

Tüm modellerde standart olarak microSD yuvası, HDMI 1.4 girişi, ethernet ve 2 adet USB 2.0 bağlantısı geliyor. Ayrıca güç adaptörü de yanında geliyor.

Bir çok Linux dağıtımını kullanabildiğiniz HummingBoard kesinlikle alınası bir cihaz ve ben de bulursam alıcam en yakın zamanda. Raspberry Pi’e göre daha pahalı olan sistem 50$, 75$ ve 100$ fiyat etiketleriyle satışa çıkmış durumda (tabi ki Amerika fiyatları)

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 453 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!