Menu

ETH Zurich, 3D Animasyon Olayını Coşturmuş - ebolax

3D işiyle uğraşanlar bilir, bir modeli hareketlendirmek için o modele uygun bir kemik sistemi yaparsınız (3DS Max için IK Solver) ve bu kemik sistemini hareket ettirdikçe modeliniz de buna uygun olarak hareket eder. İşte ETH Zurich firması ve Autonomous Systems Lab (ALS) bu kemik sistemini bir makete bağlayıp o maketin hareketlerini 3D programa gönderen bir kontrolcü geliştirmiş.

characterinput

Normalde uzun zaman alan kemik animasyonu işlemini video’dan da görebileceğiniz üzere baya bir kolaylaştıran sistem daha çok gerçek bir modelini bulamayacağınız organik objeleri hareketlendirmek için yapılmış. Mesela bir insan animasyonu için artık üzerine alıcılar bağlanmış birinin hareketleri aynen bilgisayar ortamına aktarılabiliyor (motion capture) ama resimdeki örnekte de olduğu gibi bir filin hareketlerini motion capture tekniği ile almak oldukça zor bir işlem (hem fil bulmak zor, hem file alıcıları bağlamak zor hem de filin istediğin hareketleri yapması zor :)

Firmanın yaptığı kontrolcünün güzel tarafı modele göre ayarlanabiliyor olması. Yani mesela filin hortumu için parça ekleyebiliyor veya kanatları olan bir obje için ayarlama yapabiliyorsunuz.

Üzerinde halen çalışılan sistem 3D yazıcı ile hazırlanmış. 25 adet önceden hazırlanmış model desteği ile geleceği belirtilen sistemi buyrun izleyin :

 

ebolax
Emre Şenkal olarak bilinir. Aslen programcıdır ama her işi yapar bakma sen. PHP, C#, ActionScript, Java, Javascript falan bilir de bilir. Commodore 64 ve Amiga 500 sahibi olmuşluğu vardır o yüzden nostaljiktir, gururludur... Bir bakmışsın Photoshop kullanır, bir bakmışsın Illustrator coşturur. Scene elemanıdır güzel müzik yapar "bak abi dinle şunu" der. Müzik programı olarak Cockos Reaper kullanır diğerlerine tiksinerek bakar ama bir bakmışsın FL Studio kullanıyor ve diğerlerinden tiksiniyor. Böyle bir adamdır o işte... adam gibi adam...

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!