Menu

TARİHİ ‘İÇİNDEN’ GÖRMEYE NE DERSİNİZ? - darksmyrna

Tarihe hevesli ama kaynakları sıkıcı bulanlara güzel bir haberim var. Roma İmparatorluğu döneminden Körfez Savaşı’na kadar olan tarihsel süreci canlandırılmış sahnelerde incelemek ve detaylarıyla öğrenmek artık hem kolay hem keyifli…

‘Dünyanın İlk ve Tek Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’ iddiasıyla açılan Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi tarih ve sanat meraklılarını bekliyor.

Fransızcaya Yunanca’dan girmiş olan ve “içinden” anlamına gelen “dia” sözcüğü ile “görünen” anlamına gelen “orama” sözcüğünün birleşmesiyle oluşan Diorama; gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya öykünün üç boyutlu olarak modellenmesi anlamına geliyormuş.

Bin bir emekle yapılan Dioramalar; geçmişten günümüze küçüklü büyüklü tarih sahneleri olarak Hisart’ta karşımıza çıkıyor.

????????????????????????????????????

Ressam bir anne ve yüksek mimar bir babanın oğlu olarak küçük yaşlarda başlayan resim, heykel ve maket yapma tutkusunu yıllar içinde profesyonel uğraş haline getiren iş adamı Nejat Çuhadaroğlu, 30 senelik maket deneyimini, 25 senelik diorama yeteneğini, 18 senelik koleksiyoner kimliğini ve birikimini bizlerle paylaşıyor.

Tamamen kendi atölyesinde ürettiği maketleri ve topladığı antika eserleri müzede toplayan Çuhadaroğlu, ziyaretçileri tarihin içinde masalsı ve görsel bir yolculuğa sürüklemeyi amaçlamış.

Tarihi “sıkıcı” olmaktan çıkarabilecek, farklı anlatımıyla merak uyandırıp tarihe olan ilgiyi artırabilecek özellikteki Diorama’lar 1.500 metrekarelik, 6 kata yayılan alanda sergileniyor.

????????????????????????????????????

Roma İmparatorluğu döneminden 1990-1991 Körfez Savaşı’na kadar olan geniş kapsamlı bir süreci anlatan Dioramaların yanı sıra fantastik dünyanın en sevilen kahramanlarını, Vikingler, Kızılderililer, Indiana Jones ve korsanlar gibi pek çok ilgi çekici karakterleri de bünyesinde barındıran müzede pek çok medeniyet ve olaya ait askeri ve etnografik eserler de yer alıyor.

Benim için artık Hisart gidilesi, görülesi yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ama Hisart’a gitmeden önce bir fikrim olsun diyorsanız Diorama örneklerini BURADAN inceleyebilirsiniz.

????????????????????????????????????

Smyrna’dan çıkıp ne kadar sahil köyü, kasabası, kenti varsa dolaşan göçebe bir kız iken haberci olmaya karar veren Banu Büte, fotoğrafçılığa merak saldığı andan itibaren iflah olmaz bir analog fotoğraf makinesi hastası haline geldi. 15 yılda yazıp çizmediği, muhabirlik, editör-büdütörlük yapmadığı yer kalmayan bu çakıl taşı, son zamanlarda anime, manga, oyun üçgeninin ortasında mest olmanın zirvesinde geziniyordu ki, Zayanora’da buldu kendini…

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 453 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!