Menu

Battlefield Hardline Beta inceleme ve Gameplay Video - adre

Yıllardır oynadığımız bir seridir Battlefield. Serinin o hafif savaş simülasyonu ve aksiyonu dozajı öyle güzel harmanlanmıştır öyle güzel tek potada eritilmiştir ki simülasyon seveni de daha aksiyon seveni de bir araya getirmeyi başarmış bir seridir.

Battlefield 3 ile öyle güzel bir seviyeye gelmişti ki artık multiplayer FPS diyince Zayanora olarak anca Battlefield düşünür ve oynar olmuştuk. Ha unutmadan eklemem lazım serinin en sevdiğimiz oyunu Bad Company 2 ve tabiki Vietnam DLC’si dir, sonra da BF3 gelir.

bfh8

O helikopteri gene düşüremedik… :(

Battlefield 3 çıkalı iki yıl oldu derken bir baktık ki Battlefield 4 yeni oyun motoru, grafik şöleni ve çevre ile olan etkileşimi biraz daha arttırma çabası olan bir oyun olarak karşılamıza geldi, hemen oynamaya başladık ama sevemedik oyun Battlefield ama Battlefield gibi hissettirmiyordu, o muhteşem aksiyon, simülasyon dozayı daha fazla aksiyon’a kaymış gibiydi sanki Battlefield içinde Call of Duty modu oynuyor gibi hissetmiştik, sanki oyunun bir ayağı Battlefield bir ayağı Call of Duty’de duruyordu. Bütün bu sıkıntı yetmezmiş gibi bir de o buglar yokmuydu iyice BF4’ten soğumuştuk. Halen BF4’ün sorunları çözülebilmiş değilken karşımıza bir de Hardline‘ı çıkardı EA.

Hardline BF4 motoru kullandığından bunda da benzer hatalar devam edecek mi sorusu kafamdaydı, oyun Beta durumunda olmasına rağmen BF4’e göre daha stabil göründü bana oyunu direk olarak Ultra ayarlarda hiç FPS düşüşü vs. olmadan rahatlıkla oynayabildim. (Bazı buglar var, hatta patch gelmişti bunları gidermek için beta ilk başladıktan hemen sonra 5Gb civarı)

Hardline, Polisler vs. Soyguncular konsepti ile askeri konseptten sıyrılmış durumda, Betadaki harita ise daha şehir içi (urban) bir çatışmaya sürüklüyor bizi, benim her zaman sevdiğim bir konsept olmuştur bu Polis vs. Soyguncu olayı, bu sebeple de hep ilk gördüğümden beri pozitif baktım oyuna.

Haritalar ve oyun modlarına gelecek olursak, bilinen modların biraz devişmesi olmuş ama bu rahatsız ettimi derseniz hayır etmedi tabiki, Örneğin soyguncular paraları alıp kaçmaya çalışıyor Poliste durdurmaya, zaten adamlar soyguncu abi ne yapacaklardı :) paraları alıp kaçmaya çalışacaklar işte, Polis ise alıp götürmelerini engellemeye çalışıyor ki bu da belirli bir süre zarfında yada karşı takımın ticket (respawn hakları) bitene kadar sürüyor. Beta’da sadece bir harita ve iki oyun modu var bunlar Heist ve Bloodmoney, Normalde toplamda dört oyun modu olacak Heist, Rescue, Hotwire ve Boodmoney. Heist anlattığım mod, Bloodmoney’de ise ortada bir para yığını var ve iki tarafta paraları kendi üslerine götürmeye çalışıyorlar, belili para miktarına önce ulaşan takım kazanıyor, ki bu modu pek oynamadım genellikle Heist oynadım daha zevkliydi daha bir aksiyon filmi misaliydi, Heist’i biraz daha açacak olursam şöyle oluyor oyunda iki araç devrilmiş durumda soyguncular gelip bomba koyarak zırhlı araçların kapılarını açıyor ve parayı kaçırmaya çalışıyorlar, Polis ise engel olmak zorunda.

Oyundaki sınıf seçimlerine gelecek olursak olması gerektiği gibi standart seçenekler mevcut sadece classların adı değişmiş desem yeterli olacaktır, örneğin Scout yerine Professional olarak belirtilmiş.

bfh6

Sınıflar eskilere benzer isimleri değişmiş, iyi olmuş ne nedir kim ne yapar belli en azından, ikincil ekipmanlarda yelpaze geniş. Mechanic (Engineer) olarak 2 farklı RPG taşıyabilmek çok eğlenceli.

 

Silahlar konusuna geleyim, silahları yine belirli bir silah üzerinde uzmanlaşarak ek ekipmanlarını aktif hale getiriyoruz buradaki tek fark bu ekipmanları oyun içerisinde kazandığınız paralar ile önce satın almanız gerekiyor fakat görünen o ki para sorun olmayacak gibi, akıyor adeta :) tabi Beta oyun insanlar rahatça denesin akıtalım parayı da demiş olabilirler ki çok mantıklı. Ekstra olarak Hardline’da Crossbow ve Zipline Hook gibi silahların dışında kameralar ve kapıları zorla açmamıza yarayacak (Breach) özel patlayıcılar da var.

Ah evet bir de araçlar var bu sefer tanklarımız yok ama ağır zırhlı araçlar mevcut, Polisler helikopter kullanabiliyorlar, şehirdeki her aracı alıp kullanamıyorsunuz ama araç sıkıntısı olmuyor bir köşede bir araç mutlaka denk geliyor.

bfh3

Motorlar eğlenceli ama roadkill yapabiliyor olmamız, çarpınca düşmüyor olamamız başta olumsuz düşündürmüştü, fakat bu kadar aksiyon da bir de çarmayayım düşmemeyim ile uğraşılmazmış, direk kullanılmaz hale getirirmiş motorları, iyi olmuş yani.

 

Genel atmosfere gelecek olursak biraz eksikler yok değil tamam olayın geçekleştiği geniş bölge polis tarafından kapatılmış durumda ama oyun başlarken etkileşimi olmasa bile sağa sola kaçan sivil insanlar hızla uzaklaşmaya çalışan sivil araçlar görmek keyifli olabilirdi, ama biliyoruz ki bu durum zaten 10. oynanışta artık bayık kalacaktı o sebeple çok da gerekli olmadığı kanısındayım bunun dışında oyun gerçekten aksiyon filmi hissi verebiliyor bir çok anında, araçlar birbirini kovalıyor, helikopter araç takip ediyor, sağ sol yıkılıyor, sirenler çalıyor, bir kaos var besbelli ve siz bir aksion filminin içinde gibi hissediyorsunuz işte bu sebeple oyun bende yazımın başında bahsettiğim CoD’a kayma var oyun aksiyon’a daha çok kaymış mızmızlanması bu sefer olmuyor çünkü konsept daha aksiyon.

Özetle Hardline’dan BF4’te aldığım zevkden daha fazlasını aldım ama özellikle bir konuyu çok saçma buluyorum. bu oyun neden standalone olarak çıkıyor abi neden DLC olarak gelmiyor, gayet DLC olabilecek bir oyunmuş, EA işte abi yapacak bir şey yok diyip geçtik, ne diyelim.

bfh7

Helikopterden Helikoptere atladım… Evet yaptım bunu :P (Only in Battlefield :D)

 

Benim daha önce bir iki saat oynamışlığım vardı dün gece de iki saat boyunca Emre Ebolax ve Dugyu Krokiller ile oynadığımız seansın tekrarını şuraya atıyorum.

Emre ve Duygu ilk kez oynadıkları için “abi bune!? abi nasıl!? abi…” modundaydılar baya (ben de) ama sonradan açıldık hepimiz daha bir eğlendik, iyi seyirler sevgili zayanoralılar. ( Evet helikopterden helikoptere atladığım sahne bu videoda :D )

Dikkat küfür içerir, eh olacak o kadar. :)

 

 

 

adre
Herşey 1993 senesinde arcade salonu'nu keşfetmesi ile başladı, sonrasında eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!