Menu

Need for Speed: Rivals - bayhakansimsek

Arcade Racing konusunda türünün lideri Need for Speed’in yeni nesil konsollardaki temsilcisi Rivals. En son NFS: The Run ve Most Wanted’ı oynamıştım. The Run için hayatımda oynadığım en zevkli yarış oyunuydu diyebilirim. Zaten diğer NFS oyunlarından biraz farklıydı. Senaryo üzerine kuruluydu, aksiyon vardı (silahlı adamlar kovalıyordu mesela). Rivals’da bu yok ama yapımcılar NFS sever birinin istediği hemen her şeyi bir arada tutmuşa benziyor. Yine de yeni kuşak konsollar için inşaa ettiğimiz beklentileri tam karşılamamış diyebilirim.

Eksileriyle başlayayım.

Tüm yeni kuşak konsol oyunlarında olduğu gibi NFS Rivals da yeni kuşağa hazır değil. Ben Playstation 4’te oynuyorum. Grafiklere pek bi oha diyemedim açıkçası. Hatta Playstation 3’ü açıp Most Wanted oynasam çok da bir fark göreceğimi sanmıyorum. Yeni nesil konsollarda çok yaşadık bu olayı. Yapımcılar biraz acele ettiler ve konsolların hem grafik hem de işlev açısından hakkını veremediler. FIFA 14 de böyleydi mesela. Kaldı ki geliştiriceler de bu durumu kabulleniyorlar zaten.

İşlev konusuna gelirsek, NFS: Rivals Dualshock 4’ün hakkını tam verememiş. Oyun içinde bir çok komut var kullanmamız gereken ve DS4’ün touchpad’i bu iş için biçilmiş kaftan. Mesela arabayı tamir eden benzin istasyonlarını haritada işaretlemek için yön tuşlarıyla 2 – 3 adım gitmemiz gerekiyor. Polislerden saklanmak için girdiğimiz hideout noktaları var ve onları da bu menü içinden işaretliyoruz. Bunun yerine touchpad üzerinden sağa sola dokunarak seçebilrdik gitmek istediğimiz noktayı. Belki biraz da adrenalin katmak için yapmış olabilirler bunu ama adrenalini yarışta kat be hacı. Elimizdeki aletin hakkını ver önce.

Müzikler beni çok açmadı. En son Most Wanted’da Muse – Butterflies and Hurricanes (çok iyi şarkı) duyunca tüylerim diken diken olmuştu. NFS oyunlarının en güzel yanlarından biri yarış oyunlarına uygun coşkulu, hızlı tempolu müzikleri çeşitli türlerden -hard rock, alternatif rock, house, techno, dubstep- bir araya getirmesiydi. 2 saat oynadım daha bir tane kulağıma takılan bu neymiş lan dediğim müzik duymadım. Zevkler ve renkler tabii, beğeneni de vardır illa ki. 

Kamera seçenekleri az. Bir tane aracın ön tamponundan açı var. Bir de third person kamera var. Araç içi kamera yok. Third person kamerada uzaklık opsiyonları olsun isterdik ama yok. Araç içi kamera demek oyundaki tüm araçların iç tasarımının da geliştirilmesi demek olduğu için bu kamera opsiyonunun yokluğunu oyunun aceleye gelmesine bağlayabiliriz. 

Oyunda pause yok. Tekerlekler asfalta değdiği andan itibaren olayın içindesin. Aslında bu durum oyunun çok iyi düşünülmüş ve uygulanmış bir özelliğini hayata geçirebilmek için zorunlu olarak uygulanmış. Bu yüzden bunu bir eksi olarak algılamayabiliriz.

Artılara geçiyorum.

Oynanabilirlik harika. Sürüş dinamiklerini çok güzel ayarlamış adamlar. Çok kolay bir virajda bir anlık dikkat dağılmasıyla takla atabiliyorsun. Ama yeterince odaklandığında ters yönden trafik akarken 300 km hızla rakibini geçebiliyorsun ya da polise kaza yaptırabiliyorsun. Her zamanki gibi tehlikeli sürüş önemli bir yere sahip oyunda. Nitro’yu doldurmak ve oyunda para niyetine harcadığın puanları kazanmak için olabildiğince tehlikeli bir sürüş stratejisi takip etmek gerekiyor. Tabii ki bu matematik oyunu zevkli kılan en önemli kriterlerden biri.

Araç modifikasyonu sadeleştirilmiş. Eskisi gibi şu markanın bu model süspansiyonunu seçmiyoruz. Yol tutuşu level 1’i seçiyoruz alıyoruz. Tek tek hangisi neye iyi geliyor neden daha iyi diye bakmamıza gerek yok.

Oyunun açık dünya özellikleri çok güzel ayarlanmış. Herhangi bir görevi kovalarken başka bir yarışa dahil olabiliyorsun ya da yolda karşılaştığın bir sürücüyle kafa kafaya yarışa girebiliyorsun. Ve bence oyunun açık ara en iyi özelliği, bu sürücüler sadece oyundaki sanal karakterler değil. O anda seninle aynı dünyada oynayan başka oyuncular da var ve birden bire single player görevi kovalarken online multiplayer’a dalmış oluyorsun. Oyunda polis ve yarışçı olarak iki mod olduğu için bazen bu oyuncular polis olarak da karşımıza çıkabiliyor. Single player görevi olan bir yarışı tamamlarken 15 yaşında Dubai’li bir velet işin rengini değiştirebiliyor. (Yarışı kazanmama yarım kilometre kala arabamı parça pinçik edebiliyor mesela it)

Serinin takipçileri bilir. 2002’de çıkan Hot Pursuit 2’den beri Ferrari yoktu NFS dünyasında. Ferrari bu konuda çok titiz bir yaklaşım sergiledi yıllardır. Otomobil dünyasının en prestijli üreticisi sayılabilecek bir marka olarak Ferrari, araçlarının illegal yarış araçları olarak kullanılmasını, modifiye edilmesini istemiyordu. Rivals’da tekrar Ferrari lisansını almayı başarmışlar. Artık yıllardır istediğim Lamborghini ile Ferrari’ye asfalt yalatmak eylemimi de bu oyunla yapabilecek olmanın sevinci içerisindeyim ben de. 

 

ferrar

İlginç bir tesadüftür ki Hor Pursuit 2 de 6. nesil konsollar (Playstation 2) piyasaya çıktığında yine bir geçiş oyunu olarak piyasaya sürülmüştü. Japonya’da piyasaya çıkmamıştı mesela.

Oyuna puan verecek kadar g.tüm kalksaydı 10 üzerinden 7,5 verirdim. Öyle süper gerçekçi bir sürüş deneyimi arıyorsanız bu oyun size göre değil. Gran Turismo var size göre. Ama saate 200 kilometre hızla viraja girip rakibime EMP patlatayım, karşıdan gelen polise sağ gösterip solundan geçeyim, rampalardan uçup çiftlik bahçelerine düşeyim derseniz alın oynayın.

 

Oyun E3 dolayısıyla indirime girmiş 99 lira olmuş. Playstation store’dan akıtabilirsiniz. 16 gb olması sebebiyle ben geceden akıttım sabah oynayabildim o ayrı. 

bayhakansimsek
1985 ilkbaharında müzik, oyun ve spor endüstrilerine tepki olarak dünyaya gelmiştir. İyi müziği sever. Gitarı ve piyanoyu sever. PlayStation sever. İlk PlayStation'ı alıp eve geldiğinde 20 saat boyunca FIFA 99, NBA Live 2000 ve Tekken oynamasıyla ebeveynlerini paniğe sürüklemişse de sonradan fena bir oyuncu olmayacağı izlenimini vermiştir. Sonra çok kötü bir oyuncu olmuştur. Cristiano Ronaldo ve Rafael Nadal fanboyudur. Real Madrid'in hastasıdır. Hiç bir şeyin ustası değildir.

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 453 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!