Menu

Roland Garros 2014 – Şampiyon Rafael Nadal - bayhakansimsek

Yine aldın aklımızı Rafa kardeş.

Novak Djokovic’e ilk defa Nadal’a karşı aldığı bir mağlubiyette üzüldüm diyebilirim. Bu kadar iyi bir sporcuyken, bu kadar iyi oynarken kaybetmek her insanın kaldırabileceği bir yük olmasa gerek.

Novak Djokovic her opsiyonu denedi. Rakibini fileye çekti, herkesin beklediği gibi backhand’ine yüklendi, servis vole denedi ama yetmedi. İnanılmaz bir backhand’i var Djokovic’in. Rafael Nadal’ı ters ayakta yakalamak kolay iş değil ve bunu birkaç kez yaptı. Servisini çok iyi karıştırdı. Kritik servisleri ace ile geçti. Çok iyi file oyunları oynadı ki puana dönüşen ikinci drop shot buram buram Roger Federer kokuyordu. Bir şampiyon nasıl oynarsa öyle oynadı Djokovic. 

Ama dönüp dolaşıp bulduğumuz tabir yine “Çıta”. Toprak kortta karşınızda Rafael Nadal varsa ve yukarıda saydığım işlerin hepsini bir şampiyon kalitesiyle yapamıyorsanız zaten o maça çıkmak için gerekli motivasyonu toparlayamazsınız bile. 

İkinci setin sonunda yaptığı hatalar Djokovic’in peşini bırakmadı. Rafael Nadal’ın en önemli özelliklerinden biri bu. Her topun arkasında. Rakibini vuruş seçimlerinde şüpheye düşürmeye başlıyor bir noktadan sonra. Djokovic yaptığı basit hatalara dayanamadı ve sonunda mental olarak çözüldü. Oyun arasında sandalyeye otururken devrilmesi alışık olduğumuz bir görüntü değildi. Çaresiz kaldı. Bulduğu çözümleri uyguladı ama Rafa’nın cevapları da gecikmiyordu. İkinci setin sonunda aklına şüphe düştü. Vuruşlarına güvenemedi. Ekstra vuruşlar yapmak zorunda kaldı. En garanti puanları bile sıkı sıkı bağlamak zorunda kaldı çünkü ikinci setten sonra o da yarı finaldeki Andy Murray gibi biliyordu ki bu adama şans verirsen bu adam o şansı kullanır. 

Rafael Nadal cephesinde de işler aslında o kadar da tıkırında ilerlemiyordu diyebiliriz. Erken almak istediği toplarda basit hatalar geldi. Backhand’inde sorun yaşadı. Genellikle aldığı kritik puanlarda mütevazi bir duruş sergileyen bu adam, çok iyi bir backhand ile aldığı yine kritik bir puanda adeta kükredi. Mental olarak hazırdı belki ama backhand’inde istediği ritmi hemen yakalayamamış olması belli ki şüphe doğurmuştu kafasında. Seyirciyi çok iyi ateşledi ve arkasına aldı. Çok iyi servisler kullandı ama Novak Djokovic, Andy Murray ile birlikte en iyi return yapan oyunculardan biri. Sadece iyi servisle Djokovic yenemezsin. En iyi yaptığı şeyi yaptı ve üzerine yürüdü rakibinin. Üçüncü setin sonunda artık iyice agresif oynamaya başladı çünkü bu lüksü hakedecek farkı bulmuştu. Djokovic köşeye sıkıştı ve çıkamadı. 

Maçı önemli yapan noktalardan biri ise ATP sıralaması ile ilgiliydi. Dünya sıralamasında birinci sıradaki Nadal bu maçı kaybederse tahtı Djokovic’e bırakacaktı ama o da olmadı. Djokovic’in üzerinde kariyer slam’i baskısı da vardı. Bu maçı kazanabilseydi tüm grand slam’leri kazanabilmiş nadir oyunculardan olacaktı ama olamadı.

Rafael Nadal dün 10 kez katıldığı Roland Garros’tan dokuzuncu kez şampiyon olarak tekrar tarih yazdı. En önemlisi de bu kupayı birkaç kez daha kaldırabilecek potansiyeli de ispatladı. 

bayhakansimsek
1985 ilkbaharında müzik, oyun ve spor endüstrilerine tepki olarak dünyaya gelmiştir. İyi müziği sever. Gitarı ve piyanoyu sever. PlayStation sever. İlk PlayStation'ı alıp eve geldiğinde 20 saat boyunca FIFA 99, NBA Live 2000 ve Tekken oynamasıyla ebeveynlerini paniğe sürüklemişse de sonradan fena bir oyuncu olmayacağı izlenimini vermiştir. Sonra çok kötü bir oyuncu olmuştur. Cristiano Ronaldo ve Rafael Nadal fanboyudur. Real Madrid'in hastasıdır. Hiç bir şeyin ustası değildir.

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir Cevap Yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3099 posts
  • 122 comments
  • 893 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!