Menu

Eve Giden Beş Yol - darksmyrna

Michael Schumacher, Lady Gaga, Jay Z, Sophia Loren ve Luciano Pavarotti gibi dünyaca ünlü isimleri objektifine yansıtan Fotoğraf Sanatçısı Philipp Rathmer, “Eve Giden Beş Yol-Five Roads Back Home” sergisi ile sığınmacı Azeriler’in keskin portrelerini bizlerle paylaşıyor.

Dağlık-Karabağ Savaşı dolayısıyla ortaya çıkan Azeri-Ermeni anlaşmazlığının kurbanı olan yaklaşık 875.000 Ülke İçinde Yerinden Olmuş (IDP) ve sığınmacı Azeriler’e odaklanan Rathmer, serginin amacını, “Herkesin fotoğrafını siyah bir fon üzerinde çekerek yüzlerinin anlattığı hikâyeyi yansıtmaya çalıştım. Herkesin yüzleri acıyı ve dertlerini anlatıyor, ama aynı zamanda da işgal altındaki bölgelere giden beş ana yolu, yani Eve Giden Beş Yol’u kullanarak, bir gün evlerine dönebilme umudunu da ortaya koyuyor” diye açıklıyor.

Avrupa Azerbaycan Topluluğu’nun (TEAS) İstanbul Ofisi tarafından desteklenen sergi onbeşinci yüzyıldan kalma tarihi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde… Daha önce Berlin ve Paris’te de sergilenen; savaşı, acıyı ve hayatı anlatan portreleri 6-29 Haziran tarihleri arasında gezebilirsiniz.

Smyrna’dan çıkıp ne kadar sahil köyü, kasabası, kenti varsa dolaşan göçebe bir kız iken haberci olmaya karar veren Banu Büte, fotoğrafçılığa merak saldığı andan itibaren iflah olmaz bir analog fotoğraf makinesi hastası haline geldi. 15 yılda yazıp çizmediği, muhabirlik, editör-büdütörlük yapmadığı yer kalmayan bu çakıl taşı, son zamanlarda anime, manga, oyun üçgeninin ortasında mest olmanın zirvesinde geziniyordu ki, Zayanora’da buldu kendini…

ZAYANORA Yorumları (Yorum Yapılmamış)

Bir cevap yazın

FACEBOOK Yorumları

DISQUS Yorumları

TANISAN SEVERSİN

SOSYAL DURUMLAR

  • 3103 posts
  • 124 comments
  • 889 followers
  • 0 fans
  • 0 subscribers
  • 0 followers

Cahilliğe Zayanora!